News

Wpolityce pl: co to jest i czym się zajmuje?

Wpolityce pl to portal informacyjny o tematyce politycznej i społecznej, który został założony w 2010 roku przez braci Jacka i Michała Karnowskich. Portal prezentuje prawicową perspektywę na wydarzenia z Polski i ze świata, a także publikuje felietony, wywiady i analizy znanych publicystów i polityków. W tym artykule przybliżymy historię, redakcję, pozycję i kontrowersje związane z portalem wpolityce pl.

Historia portalu

Portal wpolityce pl powstał 17 czerwca 2010 roku jako inicjatywa braci Jacka i Michała Karnowskich, którzy wcześniej pracowali jako dziennikarze w tygodniku “Wprost”. Bracia Karnowscy chcieli stworzyć portal, który byłby alternatywą dla dominujących mediów o lewicowym lub liberalnym profilu. Portal miał być poświęcony głównie tematyce politycznej, ale także gospodarczej, społecznej i kulturalnej. Portal miał być również miejscem debaty i wymiany poglądów między różnymi środowiskami prawicy.

Redakcja i autorzy

Portal wpolityce pl jest redagowany przez zespół dziennikarzy pod kierownictwem Marzeny Nykiel, która jest redaktorem naczelnym od 2014 roku. Wcześniej funkcję tę pełnili Jacek Karnowski i Marek Pyza. Zastępcą redaktora naczelnego jest Aleksander Majewski. W skład redakcji wchodzą także m.in. Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Kamil Kwiatek, Weronika Tomaszewska i Adam Stankiewicz.

Portal współpracuje z wieloma znanymi publicystami i politykami, którzy piszą felietony lub udzielają wywiadów. Niektórzy z nich to: Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Grzegorz Górny, Stanisław Janecki, Piotr Cywiński, Maja Narbutt, Aleksandra Jakubowska oraz politycy partii Prawo i Sprawiedliwość: Janusz Wojciechowski, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Czarnecki, Izabela Kloc.

Pozycja na rynku mediów

Portal wpolityce pl jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej cytowanych portali informacyjnych w Polsce. Według danych Megapanelu PBI/Gemius z lipca 2021 roku portal miał ponad 5 milionów użytkowników i ponad 30 milionów odsłon. Według danych Instytutu Monitorowania Mediów z kwietnia 2019 roku portal był trzecim najczęściej cytowanym medium internetowym w Polsce (944 cytowania), po Onet.pl (3478 cytowań) i Wirtualna Polska (2288 cytowań).

Portal ma również duży wpływ na opinię publiczną i debatę polityczną. Portal często porusza tematy kontrowersyjne lub zaniedbywane przez inne media, takie jak katastrofa smoleńska, rosyjskie wpływy w Polsce czy reforma sądownictwa. Portal również organizuje lub wspiera różne inicjatywy społeczne lub edukacyjne, takie jak Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego czy Akademia Liderów Rzeczypospolitej.

Kontrowersje związane z portalem

Portal wpolityce pl nie jest pozbawiony kontrowersji i krytyki ze strony innych mediów lub środowisk. Niektóre z zarzutów dotyczą:

  • Stronniczości i braku obiektywizmu. Portal jest oskarżany o promowanie partii Prawo i Sprawiedliwość i jej lidera Jarosława Kaczyńskiego, a także o atakowanie opozycji i krytyków rządu. Portal jest również oskarżany o manipulowanie faktami, szerzenie teorii spiskowych lub dezinformacji.
  • Produkcji junk news. W 2019 roku portal został uznany za jednego z największych producentów tzw. junk news, czyli “wprowadzających w błąd, zwodniczych lub nieprawidłowych informacji, które rzekomo mają być prawdziwymi wiadomościami o polityce, ekonomii lub kulturze” przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Portal zaprzeczył tym zarzutom i zagroził pozwem sądowym.
  • Naruszenia prawa autorskiego. Portal był wielokrotnie pozywany przez inne media lub osoby prywatne za nielegalne kopiowanie lub wykorzystywanie ich treści bez zgody lub podania źródła. Portal zapłacił m.in. odszkodowania dla Gazety Wyborczej, TVN24 czy Agencji Gazeta.

Podsumowanie

Portal wpolityce pl to portal informacyjny o tematyce politycznej i społecznej, który został założony w 2010 roku przez braci Jacka i Michała Karnowskich. Portal prezentuje prawicową perspektywę na wydarzenia z Polski i ze świata, a także publikuje felietony, wywiady i analizy znanych publicystów i polityków. Portal jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej cytowanych portali informacyjnych w Polsce, ale również budzi wiele kontrowersji i krytyki ze strony innych mediów lub środowisk.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button