News

Co oznacza osiem gwiazdek w polityce?

Osiem gwiazdek (***** ) to symbol polityczny, który zyskał popularność w Polsce w 2020 roku. Jest to ocenzurowana wersja wulgarnego hasła “J* PiS”, które wyraża niezadowolenie i sprzeciw wobec rządzącej partii Prawa i Sprawiedliwości. Symbol ten pojawia się na koszulkach, plakatach, transparentach, memach i teledyskach osób o poglądach lewicowych, liberalnych lub opozycyjnych. Symbol ten nawiązuje do włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd, który jest ruchem antysystemowym i populistycznym.

Geneza i kontekst symbolu

Symbol osiem gwiazdek pojawił się po raz pierwszy na początku 2020 roku, kiedy to rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi. Symbol ten był używany przez zwolenników kandydata opozycji Rafała Trzaskowskiego, który rywalizował z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą, popieranym przez PiS. Symbol ten miał wyrażać sprzeciw wobec polityki PiS, która była krytykowana za łamanie praworządności, ograniczanie wolności obywatelskich, uprawianie nacjonalizmu i klerykalizmu, prowadzenie konfliktów z Unią Europejską i sąsiadami oraz ignorowanie problemów społecznych i ekologicznych. Symbol ten był także używany przez osoby protestujące przeciwko zmianom w prawie dotyczących aborcji, edukacji seksualnej, praw LGBT czy sądownictwa.

Symbol osiem gwiazdek nawiązuje do włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd (Movimento 5 Stelle), który jest ruchem politycznym założonym w 2009 roku przez komika Beppe Grillo. Ruch ten jest ruchem antysystemowym i populistycznym, który krytykuje tradycyjne partie polityczne za korupcję, nepotyzm i niekompetencję. Ruch ten opowiada się za bezpośrednią demokracją, ekologią, sprawiedliwością społeczną i suwerennością narodową. Ruch ten używa symbolu pięciu gwiazd, które oznaczają pięć głównych celów ruchu: wodę publiczną, transport zrównoważony, rozwój, łączność i edukację. Ruch ten odniósł sukces w wyborach parlamentarnych w 2018 roku i utworzył koalicję rządową z partią Liga Północna.

Przykłady użycia symbolu

Oto kilka przykładów użycia symbolu osiem gwiazdek w polityce:

  • Na wiecu wyborczym Rafała Trzaskowskiego w Warszawie 10 lipca 2020 roku prezydent Andrzej Duda zrobił sobie zdjęcie z młodym człowiekiem ubranym w koszulkę z symbolem ***** ***. Prezydent zapewnił na Twitterze, że nie odmawia zdjęć nikomu i że nie wie, co oznacza symbol.
  • W teledysku do piosenki Taco Hemingwaya “Polskie tango”, która jest krytycznym komentarzem na temat sytuacji w Polsce, pojawia się symbol ***** *** na ścianie budynku.
  • Na manifestacji Strajku Kobiet w Warszawie 28 października 2020 roku wiele osób niosło transparenty z symbolem ***** *** lub hasłem “J**** PiS”. Manifestacja była zorganizowana w proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny.
  • Na Facebooku powstała grupa “Ruch Ośmiu Gwiazd”, która ma ponad 100 tysięcy członków. Grupa ta publikuje memy, grafiki i informacje związane z symbolem ***** *** i krytyką PiS.

Podsumowanie

Osiem gwiazdek (***** ) to symbol polityczny, który zyskał popularność w Polsce w 2020 roku. Jest to ocenzurowana wersja wulgarnego hasła “J* PiS”, które wyraża niezadowolenie i sprzeciw wobec rządzącej partii Prawa i Sprawiedliwości. Symbol ten pojawia się na koszulkach, plakatach, transparentach, memach i teledyskach osób o poglądach lewicowych, liberalnych lub opozycyjnych. Symbol ten nawiązuje do włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd, który jest ruchem antysystemowym i populistycznym. Symbol ten jest używany przez osoby protestujące przeciwko zmianom w prawie dotyczących aborcji, edukacji seksualnej, praw LGBT czy sądownictwa.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button