News

Janusz Gajos: aktor, który grał w polityce

Kim jest Janusz Gajos?

Janusz Gajos to jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych aktorów polskich. Urodził się 23 września 1939 roku w Dąbrowie Górniczej. Zanim został aktorem, pracował jako lalkarz w Teatrze Lalek w Będzinie. Do szkoły teatralnej zdawał czterokrotnie, zanim dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 1965 roku. Zadebiutował na ekranie rolą Pietrka w filmie dla dzieci “Panienka z okienka” Marii Kaniewskiej (1964). Od tego czasu zagrał ponad 150 ról filmowych i telewizyjnych, a także występował na scenach teatralnych w Łodzi, Warszawie i Krakowie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Złote Lwy, Orły, Złote Kaczki, Złote Globusy i Złote Maski.

Jakie role polityczne zagrał Janusz Gajos?

Janusz Gajos zagrał wiele ról związanych z polityką, zarówno historyczną, jak i współczesną. Niektóre z nich to:

  • Janek Kos w serialu “Czterej pancerni i pies” (1966-1970), gdzie wcielił się w dowódcę czołgu “Rudy” 102 walczącego z nazistami podczas II wojny światowej.
  • Józef Mikuła w filmie “Milioner” Sylwestra Szyszki (1977), gdzie zagrał skromnego robotnika, który niespodziewanie wygrał na loterii i musiał zmierzyć się z korupcją i intrygami.
  • Kąpielowy w filmie “Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego (1982), gdzie zagrał sadystycznego funkcjonariusza SB torturującego więźniarkę polityczną.
  • Michał Szmańda w filmie “Wahadełko” Filipa Bajona (1981), gdzie zagrał schizofrenicznego mężczyznę podejrzanego o zabójstwo żony.
  • Prezes partii rządzącej w filmie “Polityka” Patryka Vegi (2019), gdzie zagrał postać nawiązującą do Jarosława Kaczyńskiego.

Jak Janusz Gajos ocenia swoje role polityczne?

Janusz Gajos nie ukrywa, że niektóre z jego ról politycznych były dla niego trudne i kontrowersyjne. W wywiadzie dla Culture.pl powiedział Jednak Janusz Gajos nie boi się podejmować wyzwań i stawiać czoła krytyce. W rozmowie z VIVĄ! przyznał

Podsumowanie

Janusz Gajos to aktor, który grał w polityce. Zagrał wiele ról związanych z polityką, zarówno historyczną, jak i współczesną. Niektóre z nich to Janek Kos, Józef Mikuła, Kąpielowy, Michał Szmańda i Prezes partii rządzącej. Niektóre z tych ról były dla niego trudne i kontrowersyjne, ale nie bał się ich podejmować i stawiać czoła krytyce. Janusz Gajos to aktor, który nie boi się grać w polityce.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button